Duyurular

BASIN TOPLUMUN GÖZÜ VE KULAĞIDIR

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, basında sansürün kaldırılışının 113. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, açıklamasında, gazetecilerin 24 Temmuz 1908’de gerçekleştirdiği direniş sonucu kalkan sansürün, aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenlemelerle ve baskılarla yeniden gündeme geldiğini belirtti.

Zor şartlar altında yerel ve ulusal alanda çalışan tüm gazetecilerin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlayan KGC Başkanı Metin Kösedağ, bayramın bayram olarak kutlanabilmesi için şartların iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Kösedağ, yaptığı açıklamada, “Her şeyden önce Türkiye’nin dört bir yanında gece gündüz demeden, canını hiçe sayarak basın mesleğini sürdüren tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını tebrik ediyorum. Gazetecilik zor bir meslek. Ayrıca ilin ve ülkenin sorunları doğru, tarafsız ve ilkeli bir şekilde yayınlandığı takdirde kutsal bir meslektir. Bir nevi kamu hizmetidir gazetecilik. Toplumun aynası, gözü kulağıdır. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Gazeteciler olarak sırtımızda nasıl bir yük olduğunun bilincindeyiz. Gazeteciler zor şartlar altında meslek hayatlarını sürdürmektedirler. Hakeza basın camiasının içerisindeki tüm çalışanlar maddi imkansızlıklardan yakınmaktadır. Basın kuruluşlarının ve basın sektöründe çalışanların sorunları çözülmeden bir basın bayramından söz etmemiz mümkün olamaz” dedi.

Kösedağ; “Bugüne kadar görevi başında yaşamlarını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, bütün meslektaşlarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum.” dedi.

Kösedağ, son olarak 24 Temmuz 2021 Cumartesi günü Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde 11:00-15:00 saatleri arasında  “Basın Bayramı Kokteyli” düzenleyeceklerini belirtti.

05 Ağustos 2021, 15:39

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu