Bizden HaberlerEtkinlikler

2021’in en iyileri ödüllerini aldı!

Basın emekçileri için her yıl Kayseri Gazeteciler Cemiyeti ve Erciyes üniversitesi tarafından düzenlenen ödüllü medya yarışması düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu.

Kayseri Gazeteciler Cemiyetince (KGC) düzenlenen 2021 Medya Yarışması ile Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesince verilen Süleyman Çetinsaya Medya Ödülleri düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu.

Erciyes Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, MHP Genel Başkan yardımcısı İsmail Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, Erciyes Üniversitesi Rektörü Mustafa Çalış, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluşların müdürleri, öğretim görevlileri, ödül almaya hak kazanan yarışmacılar ve aileleri katıldı.

 

“Hepimize ciddi görevler düşmektedir”

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de yerel ve ulusal basının can çekiştiğini söyledi. Medyanın karşı karşıya kaldığı sorunlara değinen Kösedağ, “Bunlar, ciddi boyutlara ulaşan tekelleşme, meslek etiğinde sapmalar, yozlaşmalar ya da ahlaki çöküş, medya ile siyaset arasındaki ilişkiler. Bu dengeleri iyi ayarlayabildiğimiz takdirde medya alanında daha iyi bir gelecek oluşturabileceğimizi düşünüyoruz. Bu anlamda hepimize ciddi görevler düşmektedir.” diye konuştu.

“BASIN İLE EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE ÇALIŞACAĞIZ”

Basın ile el ele gönül gönüle çalışacaklarının altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehrimizin çok daha güçlü, çok daha gelişmiş ve tüm dünyaya tanıtılması için siz basın mensupları ile el ele gönül gönüle çalışmalarımız sürecektir. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak, eski Kayseri Mahallesi’ndeki bir konağımızı Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Gazeteciler Cemiyeti’mize ‘Basın Müzesi’ olmak üzere tahsis ettik. Bu müzede, matbaa makineleri, eski fotoğraf makineleri ve daktilo gibi Kayseri basınının 110 yıllık tarihiyle ilgili veriler olacak. Cemiyetimizin bu konuda çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarından merhum Veli Altınkaya’nın adını yaşatacak olan ve basın tarihine ışık tutacak basın müzesini bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. Modern bir şekilde dizayn edileceğini paylaşmak istiyorum. Bu vesileyle duayen gazeteci Veli Altınkaya başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm basın emekçilerine Allah’tan rahmet diliyor, sevenlerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.”

 

 

“MEDYA  ÇALIŞANLARI  EMEL HAKLARDAN YOKSUN”

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, yazılı, görsel ve işitsel medyanın yanında, internet mecrasının da bnasın yayın faaliyetlerinde kullanıldığı bir dönemin yaşandığını söyledi.

İnternet gazeteciliğini, basın meslek ilkelerinin yanında ahlaki, vicdani ve iyi bir sorumlulukla yapan çok sayıda kişi olduğunu belirten Özdemir, “Yaptıkları başarılı çalışmalarla hem yerel gündemi hem de ülke gündemini takip eden ve toplumun haber alma hakkına katkı sağlayan internet gazeteciliği, işini layıkıyla yapanlar dikkate alındığında başarılı bir hizmet vermektedir. Ancak aynı alanda çalışan gazeteci kardeşlerimiz ne yazık ki yazılı, işitsel ve görsel medyada çalışan meslektaşlarının sahip olduğu temel haklardan da yoksundur.” ifadesini kullandı.

 

Özdemir, TBMM gündemine gelmesi beklenen sosyal medyayla ilgili kanuni düzenlemede, internet gazeteciliği yapanların hak ve sorumluluklarının belirlenmesini ve internet haber sitelerinin de süreli yayın kapsamına dahil edilmesini beklediklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Mecra ayrımı yapmaksızın gazeteciliğin getirdiği sorumlulukla hareket eden ve mesleğini internet ortamı gibi vuku bulan yeni koşullarda yürüten kesimlerle ilgili yapılacak yasal düzenleme; aynı zamanda basını sabote etme, kişilik haklarına saldırı ve hatta sürekli dezenformasyonla toplumsal huzura taarruz eden, böylelikle de milli güvenliğimize tehdit oluşturan olası gelişmeleri de engelleyebilecektir. Bazı yapancı fon kuruluşlarının son dönemlerde ülkemizde faaliyet gösteren gazeteci görünümlü isim ve yayın organlarını kullanarak Türkiye aleyhtarlığı yaptıkları sahanın internet ortamını kapsaması meselenin önemini açıkça ortaya koymaktadır. Meclis zemininde düzenlenecek bahsettiğimiz kanun teklifi ile dezenformasyonla mücadele kapsamında idari tedbirler güçlendirilirken toplumda endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yaymak da suç olarak kabul edilecektir. MHP olarak bu kanun teklifini büyük önem atfettiğimizi ve sayın Genel Başkanımızın talimatları doğrultusunda, genel başkan yardımcımız, aynı zamanda İstanbul Milletvekilimiz sayın Feti Yıldız’ın Cumhur İttifakı anlayışıyla partimiz adına çok değerli faaliyetler yürüttüğünü paylaşmak isterim.”

KUPAYI KAYSERİ’YE GETİRMEK İÇİN EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞMALIYIZ

Kayserispor Kulübü Başkanı Berna Gözbaşı ise Ziraat Türkiye Kupası’nda 3 büyük takımı eleyerek finale kaldıklarını anımsattı. Gözbaşı, bu süreçte şehir olarak bir ve beraber hareket etmeleri ve kupayı Kayseri’ye getirmek için el birliğiyle çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ve iş insanı Süleyman Çetinsaya da ödül alan basın mensuplarını tebrik etti.

Dereceye girenlere ödülleri, protokol üyelerince takdim edildi.

Tören, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu